پایان نامه , پروژه , مقاله , تحقیق , طرح توجیهی و گزارش کارآموزی ,طرح های گرافیکی و نرم افزار
پکیچ ویژه فروشگاه پروژه

اطلاعیه فروشگاه

برای انجام پروژه های معماری، نقشه کشی، پایان نامه تماس بگیرید.

علل سياسى - مذهبى وقوع انقلاب اسلامى - در قالب ورد 97 ص کامل

علل سياسى - مذهبى وقوع انقلاب اسلامى - در قالب ورد 97 ص کامل

در وقوع انقلاب، و بويژه پيروزى نسبتا سهل و سريع آن، عوامل سياسى - مذهبى بالاترين نقش را بر عهده داشتند، چنانچه متفكرين و انديشمندان خارجى ناظر بر اوضاع ايران در زمان حكومت پهلوى نيز بر اين نكته وقوف كامل داشته و چنين اظهار نظر كرده‏اند كه، «انقلاب ايران از اين جهت‏بوقوع پيوست كه شاه در سطح اقتصادى - صنعتى به پيشرفت و نوسازيهائى دست زد، اما در جهت نوسازى در سطح سياسى ناكام ماند» ، (1) و يا اين سخن فيشر محقق آمريكايى كه مى‏گويد، «دلايل انقلاب و زمان وقوع آن به خاطر مسائل اقتصادى و سياسى بود، اما شكل انقلاب و سرعت اجراى آن مديون سنت اعتراض مذهبى مردم بود» . (2)

 

قبلا از قول خانم نيكى كدى مورخ آمريكايى، گفتيم كه به زعم ايشان، «عدم تقسيم درآمدها كه به نحو آشكار و گسترده‏اى غير عادلانه بود احتمالا بيشتر به نارضايى رو به رشد مردم دامن مى‏زد تا عامل استاندارى كه در غرب گفته مى‏شود، يعنى صنعتى كردن سريع جامعه ايران توسط رژيم‏‏» ، (3) اما اكنون مى‏خواهيم بر اين گفته ايشان بيفزايم كه از نظر ما، و بسيارى ديگر از تحليلگران اوضاع ايران در زمان پهلوى، اگر استبداد مطلق سياسى و از آن بدتر، روحيه اسلام ستيزى رضاخان و پسرش محمد رضا وجود نمى‏داشت‏شايد هرگز در ايران، انقلابى بوقوع نمى‏پيوست. چون در اين زمينه سردمداران ايرانى انقلاب، و بويژه شخص امام خمينى (ره) رهبر كبير انقلاب، به تفصيل سخن گفته‏اند اجازه بفرماييد بسط مقال را صرفا از زبان محققين و انديشمندان خارجى دنبال كنيم تا شائبه دفاع يكجانبه از ناحيه‏طرفداران انقلاب در ذهن كسى بوجود نيايد و از ناحيه طرفداران احتمالى رژيم گذشته نيز به تعصب و زياده روى متهم نشويم. تقريبا همه نويسندگان خارجى انقلاب، بلا استثناء، وجود سركوب و اختناق شديد سياسى در دوران شاه را به صراحت مورد تاكيد قرار داده‏اند. (4)

 

همچنين آنان به تفصيل از دو پديده شوم شكنجه  (5) و زير پا گذاشتن مستمر حقوق بشر  (6) سخن به ميان آورده‏اند. البته شخص شاه، تا آخرين روزهاى حيات خويش، وجود هرگونه شكنجه در دوران حكومتش را نفى مى‏كرد  (7) ، اما اين ادعاى بى پايه‏اى است كه از ناحيه هيچ فرد عاقلى قابل پذيرش نيست، چرا كه علاوه بر صدها و هزاران نمونه شاهد عينى بر اين قضيه كه خيلى از آنها هنوز هم در قيد حيات مى‏باشند، از جمله راقم اين سطور كه در سالهاى دهه  1350  شمسى در زندان كميته شاهد اين مطلب بوده‏ام، گستردگى مطلب در حدى بود كه حتى حاميان خارجى و داخلى شاه و دربار پهلوى نيز حقيقتا قادر به كتمان آن نبودند. (8)


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
New-WinRAR-ZIP-archive_1683893_3497.zip101.8k

آخرین محصولات فروشگاه

نظرسنجی

لطفاً نظر خود را راجع به قیمت های فروشگاه ثبت کنید